muh por
 • 1.505.478 Üye. Bugün 18 yeni üye aramıza katıldı.

İL PORTALLARI

Adana
01
Adıyaman
02
Afyon
03
Ağrı
04
Amasya
05
Ankara
06
Antalya
07
Artvin
08
Aydın
09
Balıkesir
10
Bilecik
11
Bingöl
12
Bitlis
13
Bolu
14
Burdur
15
Bursa
16
Çanakkale
17
Çankırı
18
Çorum
19
Denizli
20
Diyarbakır
21
Edirne
22
Elazığ
23
Erzincan
24
Erzurum
25
Eskişehir
26
Gaziantep
27
Giresun
28
Gümüşhane
29
Hakkari
30
Hatay
31
Isparta
32
Mersin
33
İstanbul-Avr
34
İstanbul-Asy
34
İzmir
35
Kars
36
Kastamonu
37
Kayseri
38
Kırklareli
39
Kırşehir
40
Kocaeli
41
Konya
42
Kütahya
43
Malatya
44
Manisa
45
K.Maraş
46
Mardin
47
Muğla
48
Muş
49
Nevşehir
50
Niğde
51
Ordu
52
Rize
53
Sakarya
54
Samsun
55
Siirt
56
Sinop
57
Sivas
58
Tekirdağ
59
Tokat
60
Trabzon
61
Tunceli
62
Şanlıurfa
63
Uşak
64
Van
65
Yozgat
66
Zonguldak
67
Aksaray
68
Bayburt
69
Karaman
70
Kırıkkale
71
Batman
72
Şırnak
73
Bartın
74
Ardahan
75
Iğdır
76
Yalova
77
Karabük
78
Kilis
79
Osmaniye
80
Düzce
81

ÜLKELER

Kıbrıs
Almanya
Fransa

Engelliler için ne yapılabilir?

Burdur’da seçim arenası, yerel seçimlere yaklaşık iki ay kala iyice hareketlendi. Belediye başkan adaylarını her gün sahada, bir yerlerde görmek mümkün. Adaylar, seçim vaatlerini de sıralamaya başladı. Hatta evlendirme vaadinde bulunan aday bile var. Buna karşılık adaylar, sosyal sorumluluk projelerine ne kadar önem veriyor, bu tür projeleri var mı merak konusu. §Yerel seçimlerin yaklaştığı şu günlerde, gazetemiz muhabirleri bu kez de engelli vatandaşların adaylardan, yerel yönetimlerden ne istediklerini sordu. Engellilerin isteklerine karşılık, adayların da engellilere yönelik ne tür projeler ürettiklerini sorguladı. İşte bir yanda beklentiler, engellilerin adaylara yönelttikleri sorular, bir yanda adayların, beklentilere verdikleri yanıtlar:
Engelliler adaylardan ne bekliyor?
Burdur Özürlüleri Koruma ve Yaşatma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Yavuz Mehmet Kaya: “Özürlülere yönelik fiziki yapıların ve kamuya ait binaların özürlü vatandaşların kullanımına uygun hale getirilmesi için ne tür çalışmalar yapacaksınız? (Mesela; TOKİ’lerde yok), Toplu ulaşım araçlarında özürlü kişilerin inip binmesini kolaylaştırıcı asansör sistemli araç koymayı düşünüyor musunuz?, Trafik lambaları konulurken özürlü ve yaşlıların geçişlerine öncelik tanıyan buton sistemini hayata geçirmeyi planlıyor musunuz?, Yaya kaldırımlarında özürlü araçlarının ve çocuk arabalarının geçişine kolaylık sağlayan lambalar yapılırken, T.S.E standartlarına uyuluyor mu?, Sosyal ve mesleki rehabilitasyon hizmeti verecek misiniz?
Ayrıca; mesleki rehabilitasyon kamulaştırılmalı ve yaygınlaştırılmalıdır. İlgili kurumlar ve yerel yönetimler bu konuda sorumluluk üstlenmelidir. Özürlülere yönelik meslek edindirme programlarının ilgili kurum ve kuruluşlar ve yerel yönetimlerce etkin, yaygın ve sürekli olarak verilmesi sağlanmalıdır. Belediye Özürlü Koordinasyon Merkezi oluşturulmalıdır. Kamu kuruluşları, sivil toplumun hazırladığı projelerde, proje başvuru sürelerinin sınırlı olmasından dolayı, kamu kurumlarında karar alma mekanizmalarının ağır ve geç olması, projelerin zamanında sunulamamasına neden oluyor. Bu hizmetlerin daha hızlı verilmesini sağlamak gerekiyor. Ayrıca, bu konuda belediyelerin sivil toplum örgütleriyle koordineli çalışmaları gerekiyor.”
Mehmet Ay (27 yaşında, doğuştan spastik engelli): “Resmi yerlerde iş imkanımız yok. Ama Burdur Özürlüleri Koruma ve Yaşatma Derneği Mesleki Eğitim Merkezi ve Topluma Kazandırma İş Atöyesinde iş yapıyoruz. Bu konuda bize yardımcı olmalarını istiyoruz. Adayların hepsine başarılar diliyorum. Elbette herşeyin bir kaidesi kuralı var onu da anlıyoruz. Özürlüler derneği adı altında, başta yönetim kurulu üyemiz Yavuz Mehmet Kaya’nın desteği ve hocalarımızın yaptıkları fedakarlıklarla burada iş yapıyoruz. Bu nedenle biz sadece bu atölyede işlerin yürümesini, imkanların artmasını istiyoruz. Bizim kiramız çok yüksek. Bu nedenle kazandığımız paranın çoğunu kiraya va yakıt masraflarına veriyoruz. Bizim en azından evimize ekmek parası götürmek için,desteğe, siparişe ihtiyacımız var. Bu atölyeye daha çok arkadaşımızın gelip, sosyal hayata katılmaları için yerel yönetimlerden yetkililer, iş adamlarımız, daire müdürlerimiz gelsinler burada bizim yaptığımız işleri görsünler. Elbette kusurumuz olacak, vardır. Özellikle yerel yönetimlerden isteğimiz, belediye başkanlığını kim kazanrsa kazansın, hangi partiden olursa olsun, kazanmaktan çok insani duygular önemli, bu nedenle vatandaşını kayırmadan, engelli engelsiz diye ayırmadan destek istiyoruz. Ama önce bizi bu kiradan kurtarmak için girişimde bulunabilirler. Bir ay sonra İŞ-Kur’la yaptığımız anlaşmamamız sona erecek. Bir ay sonra ne olacağımız belli değil. Burada engelli arkadaşlarımızla, hocalarımızla çok güzel şeyler paylaştık. Bu yüzden burada yaptığımız işlerin devamlılığını istiyoruz. Özürlü rampaları yeterli değil. Otobüslere inip binmemiz zor.”
Mehmet Uz (21 yaşında, doğuştan engelli): “Yetkililerden, adaylarımızdan bizlere daha geniş bir yer verilmesi konusunda destek istiyoruz. Bizlere yardım edenlere teşekkür ediyorum. Ama, seçilecek belediye başkanımız, hiç değilse bizim bir iki aylık kiramızın karşılanmasını sağlasa yeter. Çünkü bu kira bedellerinin ödenememesi, işsiz kalmamıza neden olacak. İşsiz kalırsak ne yapacağız? Kahve köşelerinde mi vakit geçirelim? İşsiz kalıp, eve kapanarak, evde bunalım geçirerek ölelim mi? Bizim suçumuz neydi de bize yer vermek istemiyorlar? Adaylarımızdan siparişte bekliyoruz. Sadece adayların değil, herkesin, halkımızın desteğini bekliyoruz. Koltuğa oturmadan önce, bize destek konusunda söz vermelerini istiyorum.”
Cihan Tereci (25 yaşında): “Öncelikle iş istiyorum. Özürlülere yönelik istihdam yaratılmasını istiyorum. Kendi ayaklarım üzerinde durmak, aileme yük olmamak istiyorum. Atölyenin adaylar tarafından da desteklenmesini istiyorum.”
Erkan Akca (21 yaşında) : “Belediye başkanı adaylarına düzenli maaş alabileceğimiz bir işyerinde çalışma isteğimi iletiyorum.”
Hüseyin Kaya (28 yaşında, sonradan görme engelli): “İş atölyemizin kapanmamasını, genişletilmesini istiyoruz.”
Mete Karakaya (25 yaşında): “Ben yetkililerden daha geniş bir yer istiyorum. Buraya destek olsunlar. İş imkanı yaratmak için girişimlerde bulunabilirler.”
Özkan Özkaya (27 yaşında ) : “Buranın kapanmaması için belediye başkan adaylarımızdan destek bekliyoruz. İş alma oranımız şuanda düşük. Sipariş bekliyoruz. Ayrıca, yürüme engelli arkadaşlarım bazen rampaların az olmasından dolayı zorlanıyorlar.”
Oğuz Dağdelen (19 yaşında doğuştan engelli): “Ben okula gitmeyi bıraktım. Sonra iş bulamadım. Yeterli destek almadım. Özürlü Derneği sayesinde burada iş bulduk. Hocalarım sayesinde makina kullanmayı öğrendim, bununla ilgili hiçbir şey bilmiyordum. Şimdi artık makinayı kullanabiliyor, istediğim herşeyi yapabiliyorum. Burayı Burdur halkımız, başkan adaylarımız gelip görmeli, destek olmalı, yaptığımız işleri görmeli. Birde yer istiyoruz. Bize sahip çıksınlar.”
Hülya Ersoy (Atölye Hocası) “Biz çocuklarımız için elimizden geleni yapıyoruz. Biz, onların birşeyler öğrendiklerini gördüğümüz zaman mutlu oluyoruz. Yeri geliyor burada sabahlıyoruz. Gece gündüz çalışıyoruz. Burdur asker bakımından şanslı olduğu için askere yönelik çalışmalar da yapıyoruz. Önemli olan engelli arkadaşlarımızın ayakları üzerinde durabilmeleri. Ama büyüklerden yardım almadan buranın yürümesi zor. Mart ayında İŞ-KUR’la yaptığımız anlaşma sona eriyor. Bu kriz ortamında herkes boğuşuyor, bizde mecburen boğuşacağız. Bu işi bırakmayacağız.”
Naile Özkan (Atölye Hocası): “Engelli çocuklarımıza sahip çıkılsın. Her engelli arkadaşımızın yapabileceği birşeyler var. Engelli deyipte sokağa atmak insanlık ayıbı. Çocuklarımız engelli tabiki. Ama biz bu atölyede, çocuklarımızın yapabilecekleri şeyleri ortaya çıkarmakla mükellefiz. Bu çocuklarımız bizlerin yardımıyla bu işleri yapıyorlar. Bu çalışmalar şuan bir proje olarak gerçekleşiyor. Mart ayında İŞ-Kur’la proje için yaptığımız anlaşmamız sona eriyor. Ondan sonra çocuklarımız ne olacak? Bu atölyenin devam etmesi için tüm halkımızın destek vermesini, buradaki ürünlerden almalarını istiyoruz.

Haberi Arkadaşına Gönder
Yazı boyutu         

Burası Burdur’da ilk defa yapılan bir atölye ve çok emek verilerek hazırlanan çalışmaların yapıldığı bir atölye. Çocuklarımızın becerilerini ortaya koymak, bu çocuklarımızı başarıya götürmek, toplumun içinde bende varım demelerini sağlamak için biz buradayız.”
Zeynep Çelik (Atölye Hocası): “ Ben beş senedir engelli arkadaşlarımızla çalışmaktayım. Öncelikle engelli çocuklarımızın hayattan kaybolup gitmemelerini istiyorum. Onları evde oturan, ya da sokakta boş boş dolanan insanlar olarak görmek istemiyorum. Bu atölyeninde öncelikle kurulma amacı budur; onlara hayat vermek. Bu çocuklarımıza, bu hayatı vermek kolay olmuyor. Atölyemizin kirası 750 TL, yakıt parası 250 TL ve malzeme masraflarımız var. Biz bunları karşılayabilecek durumda iş alabiliyoruz. Peki bu siparişleri alamadığımızda ne olacak? Bu gelirlerin giderleri karşılayamaması durumunda, öğrencilerimizin hepsi evlerine geri dönecekler. Şimdi İŞ-KUR desteği ile birlikte birşeyler yapabiliyoruz. 10 Martta İŞ-KUR desteğini bizden çekecek. Öncelikle isteğimiz sipariş almak. Bizim burada öğrencilerimiz iş yapabiliyorlar, görüyorsunuz. Bu atölyeyi geliştirmek ve daha geniş öğrenci kapasitesine sahip olmak istiyoruz. Ve her öğrencimize en azından bir askeri ücret ve sigorta sağlayabilecek bir iş yeri olsun istiyoruz.”
Adaylar ne dedi?
Şevket Aksöz (CHP Belediye Başkan Adayı): “ Engellilik, hiç kimsenin kendi iradesiyle oluşmuş bir şey değil. Engelliliğin sebepleri arasında pek çok karışık, karmaşık faktör var. Tabi bunlardan bazıları, sağlık kültürünün yeterince oluşmaması, tedavileri başta sosyal güvencesizlik olmak üzere zamanında teşhis ve tedavi edilememesiyle de alakalı. Toplum, engellilere bakışta bunları göz önüne almalı. Kendilerinin de her an bir engelli durumunda olabileceğini hesap etmeli. Çünkü, her an bir kaza ya da hastalıkla engelli durumuna gelebiliriz. Engelillerin sorunlarına sadece engelliler ve ilgili kurum ve kuruluşlar değil, tüm toplum sahip çıkmalı. Özürlülerin hareketlerini, ulaşımlarını, yaşamalarını kolaylaştıracak uygun ulaşım araçları, rampalar ve bina düzenlemeleri yapılmalı. Engelliler, tekerlekli sandalye ya da benzeri araçlarla desteklenerek, yaşama ve üretime katılmalılar. Onlar, yaşamın her alanında, her türlü haklarını engelsiz insanlar gibi kullanabilmeliler. Bu onların en doğal hakları. Tabi, herşeyden önce istihdam edilme, üretime katılma, ürettiklerinin bedeli ile yaşamlarını sürdürme hakları var. Engelliler, toplumun onuru. Çünkü onlar ne kadar mağdurlarsa, bu toplumun onurunu zedeler. Biz engellileri, toplumda birer çiçek olarak görmeli, bu anlayışla onlara gereken özen gösterilmeliyiz. İşte o zaman, onlarla toplum daha renkli, daha üretken ve daha verimli olacaktır. Bu alanda yerel yönetimlere çok iş düşüyor. Ve biz bu anlayışın uygulamacısı ve takipçisi olacağız.” Orhan Akın (MHP Belediye Başkan Adayı): “Biz engellileri toplumun bir parçası olarak görüyoruz. Engelli arkadaşlarımızın kullanacakları yerleri, gidecekleri güzergahları, apartman giriş ve çıkışlarını kullanabilecekleri şekilde düzenlemek, bu arkadaşlarımızı topluma kazandırma noktasında, onlara şuanda da verilen ve kanuninen verilecek olan yardımlar konusunda, iş bulma noktasında, meslek edindirme noktasında yerel yönetimlerinde onlara yardımcı olması gerektiğini düşünüyorum. Biz, 3 Aralık Dünya Özürlüler Gününde de bunu defalarca gündeme getirdik. Maalesef, kaldırımlarımız Burdur’da diğer çağdaş kentlerde olduğu gibi, engellilerin kullanabileceği şekilde değil. Biz Burdur’da Özürlüler Derneği’nin ve engelli arkadaşlarımızın atölyede yaptıkları çalışmaları gıpta ile izliyoruz. Onların topluma kazandırılması için tekstil konusunda yaptıkları çalışmaları görüyoruz. Engelli çocuklarımızın mutlu olduklarını görüyoruz. Bizde çocuklarımızın mutluluklarını artırma noktasında yerel yönetim olarak bütün çalışmaları yapacağımızı söylüyoruz. Mesela TOKİ yeni yapılan bir yer. TOKİ’nin girişinde de görmüşsünüzdür. Perşembe akşamı biz orada bir propaganda çalışması için bir eve girdiğimizde, engelli vatandaşlarımızın girişteki yeri kullanabiliyorlarmı diye sorduk, kullanamadıkları yönünde cevap aldık. Orayı dostlar iş başında görsünler anlamında, göstermelik bir şekilde yapmışlar. Maalesef bu yüzyılın içerisinde yeni yapılan bir yerde, engellilerin kullanabilecekleri rampalar yok. İnşallah biz 30 Mart sabahı belediyeyi aldığımız zaman, onların organizasyon içerisinde bulundukları dernek başkanlarını da aramıza alarak, onların taleplerini yerinde tespit edip gerekeni yapacağız. Engellilerimiz, çarşıya, pazara çıktıkları zaman, alış veriş yaptıkları zaman, şehir içinde engelini hatırlatmayacak şekilde çalışmalar olması lazım. Örneğin geçen hafta Antalyadaydık. Üst geçitleri engellilerin kullanması mümkün olmadığı için, onlara özel asansörler yapıldığını gördük. Hatta toplu taşıma araçlarında, engelillerin binebilecekleri şekilde bir düzenleme olduğunu görüyorsunuz. Bu anlamda fiziki mekanların düzenlenmesi ve meslek kazandırma anlamında, engelli kardeşlerimize engelini hatırlatmadan, toplumun içerisinde huzurlu ve mutlu yaşamalarını sağlamak için elimizden geleni yapacağız. Belediyeciliğin birde sosyal boyutu var. Elbette iş sağlama noktasında birşeyler yapılabilir. Belediyelerin şirketleri var. Evinde oturarak değil, çalışarak üreterek topluma kazandırılması gerektiğini söylüyor, bu konuda üzerimize düşen görevi yapacağımızı vaad ediyoruz.”
Akan Topcan (DSP Belediye Başkan Adayı): “Benim engellilere yaklaşımım engelli kardeşlerimizin topluma kazandırılması, iş imkanı sağlanması yönünde. Belediyelerin birde sosyal boyutu var. Belediyenin görevi sadece yol yapmak, su getirmek değil. Sonuçta engellilerde bizim vatandaşlarımız. Onlara sahip çıkacağız ve toplumla kaynaştıracağız. Ben Burdur’da özürlü rampasına çok rastlamadım. Kaldırımlarda yapılan rampalar bile, sanki normal vatandaş için, özürlü rampası değil. Ben sadece Maliye de bir özürlü asansörü gördüm, ama hiç binene rastlamadım. Engelli vatandaşlarımız için, yasalar çerçevesinde ne gerekiyorsa yapacağız. Engellilerimizi toplumdan dışlamayacağız, iş imkanı sağlayacağız. Bence engellilerimiz için yapılabilecek en iyi şey, onları iş imkanına kavuşturmak. Yani balık vermek değil, balık tutmayı öğretmek.”

burdurgazetesi.comBu haberi FACEBOOK'ta paylaş

Bu Haberle İlgili Yorum Yazın, Facebook'ta Paylaşın


    
  Yaşam Kategorisindeki Diğer Haberler Tüm Haberler
 ADnet Reklamları Siz de reklam verin    

En son haberler

En çok okunan haberler

Patpat kurbanı
 • NEJLA BACI VE ŞEREF EMMİYİ KAYBETTİK
 • Neden Olmasın?
 • Gökhan koşaran
 • Halil SAĞLAM (Çakır) vefat etti
 • Erol Şişmanın Ameliyatı
 • Cemal Kaptanın Eşinin Vefatı
 • özalp bdp adayı aşagı tulgalı köyünde

  
büyüklerimize huzur verdik
 • • KIZILAY İŞBİRLİĞİYLE KAN BAĞIŞI KAMPANYASI
 • • okul lojmanı
 • • üçkaya köyüne yeni ortaokul
 • • OkulumuzdaN Fen Lisesi Kazanan Öğrenciler

izmir Atatürk Lisesi Pilav günü
 • • OKULUMZDA KAYIT PATLAMASI YAŞADIK
 • • OKULUMUZDA KAYIT PATLAMASI YAŞANDI
 • • 1985 yılı mezunları
 • • Şiir yarışmasında birinciyiz

AFRİKALI ZEYBEKLER “EXPO İZMİR’E” DEDİ
 • • Büyük ıslam ilmihali Türkiye geneli sinavi
 • • Muhteşem yat turu...
 • • KAÜ'de Mezuniyet Coşkusu
 • • İÜ Turgut Özal Tıp Merkezi Konuk Evinde İftar