KÜTAHYA
Cumartesi, 19 Nisan 2014
Turkmedya.com Google 
Anasayfa |  Sitene Ekle |  Üye Girişi |  Künye | İletişim  
Kütahya Ana Sayfa
İLÇELER
KATEGORİLER
Anasayfa
Çevre
Eğitim
Ekonomi
İş-Kariyer
KOBİ
Kültür/Sanat
Magazin
Medya
Polis/Adliye
Röportaj
Sağlık
Şirketler
Siyasi Partiler
Spor
Yaşam

Almanya
Hollanda
Fransa
Kıbrıs
Ülke Seçiniz
Add to Google
Add to Google
Metrekareye düşen yağış miktarı 37,6kg
Yazı boyutu            
KÜTAHYA (İHA) - Son yılların en yağışlı kasım ayını geçiren Kütahya'nın Simav ilçesinde, yağmur çiftçinin yüzünü güldürdü.
Son üç gün içerisinde metrekareye düşen yağış miktarının 37,6 kilogram olarak ölçüldüğünü belirten Simav Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner, Simav ve çevresinde son üç gündür aralıklarla süren yağışların tarım alanlarında ve yeraltı su kaynaklarında önemli bir ihtiyacı giderdiğini söyledi. Simavlı üreticilerinin yağışlardan son derece memnun olduğunu belirten Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner, "Son günlerde yağan yağmur çiftçilerimiz için bir can suyu oldu. Uzun süredir kuraklık ile mücadele eden çiftçilerimiz açısından yağışların sürmesi çok güzel. Özellikle hububat alanlarımızın bu yağışa ihtiyacı vardı. Böylesine bir yağışlı dönemi son olarak 1986 yılında yaşamıştık. O yıldan sonra ilk kez bu denli fazla bir yağış ile karşılaşıyoruz" dedi.
Halen pancar hasadını yapmayan üreticileri de uyaran Kadir Bütüner, ileriki günlerde yaşanabilecek don olaylarına karşı üreticilerin dikkatli olmalarını istedi. Yağışların son yıllarda tehlike sinyalleri veren yer altı su kaynakları açısından da son derece faydalı olduğunu ifade eden Bütüner, 1973 yılında 3,5 metreden suyun çıkartıldığı tarım arazilerinde bugün ancak 150 metrede su bulunabildiğini vurguladı. Bütüner, "1970'li yıllardan sonra yer altı su kaynaklarımız sürekli olarak azaldı. Küresel ısınmanın yanı sıra bunda hiç şüphesiz bilinçsiz üreticilerimizinr de faktörü büyük. Çünkü o yıllardan beri sürekli olarak yer altı su kaynaklarımızı hovardaca kullandık. Bilinçsiz ve aşırı sulama İle birlikte su kaynaklarımız da azaldı. O tarihlerde damla sulamanın önemini çiftçilerimize anlatabilseydik şimdi bu durumda olmazdık. Umarım bu yağışlarla yer altı su kaynaklarımızı yeterince besleyebiliriz" diye konuştu.

KÜTAHYA Türkmedya.com TEMSİLCİSİ Olmak için Lütfen Tıklayın »
HABERİ ARKADAŞINA GÖNDER
Haberi Yazdır
Arkadaşının Mail Adresi YORUMLAR
Yorum Ekle Tüm YorumlarDİĞER EKONOMİ HABERLERİ
ÇAYIROVA BELEDİYE BAŞKAN ADAYI
Hüseyin AKIN
YILMAZ MİLAN
Müracaat Çiftçiden Destek Bakanlıktan
Kars'ın Tek Bayan Belediye Başkan Adayı
CHP GÜLNAR BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI
HAMAM KÖYÜ CABARLAR
Hem Kermes Hem Eğlence
Çiftçiye Bir Darbede Domuzdan