BALIKESİR
Pazar, 20 Nisan 2014
Turkmedya.com Google 
Anasayfa |  Sitene Ekle |  Üye Girişi |  Künye | İletişim  
Balıkesir Ana Sayfa
İLÇELER
KATEGORİLER
Anasayfa
Çevre
Eğitim
Ekonomi
İş-Kariyer
KOBİ
Kültür/Sanat
Magazin
Medya
Polis/Adliye
Röportaj
Sağlık
Şirketler
Siyasi Partiler
Spor
Yaşam

Almanya
Hollanda
Fransa
Kıbrıs
Ülke Seçiniz
Add to Google
Add to Google
"Balıkesir Tıp Fakültesi Hastanesi"
Yazı boyutu            
BALIKESİR (İHA) - Balıkesir Tıp Fakültesi Hastanesi, yeni yılda hizmete girecek. Hastanede bir inceleme yapan Vali Selahattin Hatipoğlu, tüm tefrişatın ve cihaz donanımının tamamlanarak Şubat ayında hasta kabulü yapılabileceği müjdesini verdi.
2005 Aralık ayında Bakanlar Kurulu kararıyla kurulan ve TBMM'de kanunlaşan 4 tıp fakültesinden biri olan Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne ilk öğrenci alımı 2009-2010 eğitim öğrenim döneminde yapılacak. Fakülteyle ilgili çalışmaları yakından takip eden Balıkesir Valisi Selahattin Hatipoğlu, beraberinde Belediye Başkanı, rektör ve işadamları olduğu halde Çağış Kampusu'nda geçici bir binada inşaatı tamamlanan Tıp Fakültesi Hastanesi'nde incelemelerde bulundu, son durum hakkında bilgi aldı. Vali Hatipoğlu, Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nin yeni yılda faaliyete gireceğini, Şubat ayından itibaren hasta kabulüne başlayabileceğini bildirdi. Vali Hatipoğlu, "Tıp fakültemizin hemen hemen her şeyi bitmiş halde. Üniversite odaların yataklarını alacak, odaların tefrişlerini yapıyor. Biz imkanlarımız ölçüsünde 11 kalem tıbbi cihaz alıyoruz, hepsi çok yüksek özellikli. Balıkesir artık bir tıp merkezi haline geliyor inşallah" dedi.
Belediye Başkanı Sabri Uğur da, fakülte hastanesine belediye olarak alacakları bazı cihazların olduğunu belirtti. Balıkesir Tıp Fakültesi Hastanesi'nin Türkiye'nin en önemli merkezlerinden biri olacağını vurgulayan Başkan Uğur, "Alınan cihazlar mevcut teknoloji içerisinde en üst düzey cihazlar. Ve, bunlar tamamen birbirinin tamamlayıcısı. Nasip olursa belki Mart ayına sarksa bile tam devreye girmesiyle Türkiye'de en önemli merkezlerden birisi olacak, özellikle Kalp Damar Cerrahisi'nde" dedi.
Hastane hakkında ayrıntılı bilgiler veren BAÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selim Erentürk, yıl sonuna kadar 40'a yakın akademik personelin fakülte hastanesinde göreve başlayacağını, hasta kabullerine de cihazların bağlanmasından yaklaşık 15 gün sonra başlayacaklarını söyledi. Birçok ana bilim dalının YÖK'ten onaylandığını belirten Erentürk, Balıkesir Tıp Fakültesi Hastanesi'nin asistan ve bilim adamı yetiştireceğini, bunun birçok tıp fakültesinde olmadığını kaydetti. BAÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selim Erentürk, "Şu an için işlemleri hemen hemen tamamlanmış olan 18 doçent, profesör, yardımcı doçent, 4 tane uzman var. Jüriden sonucu beklenen 6 kişi daha var. Bunlardan sonra da Aralık ayı içinde 10-12 kişilik daha akademik kadro ilanı verilecek. Sonuç, bu yılın sonuna kadar 35-40 kişilik akademik ekip hazır olacak. Bunlardan ilk ataması yapılan görev başladı. İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden geliyor. Hasta kabulü, aletlerden geldikten 15 gün sonra. Bu yılın sonunda yeni alacağımız aletler gelecek. Poliklinik hizmeti olarak daha erken, ameliyathane ve poliklinik hizmetleri olarak Şubat gibi olabilir. Mart sonunda bütün her şey hazır olur. Bahara kalmaz. Anjio, Ultrasonografi, Ekokardiyografi, 20 monitör, 20 EKG aleti, holter aletleri, analiz sistemleri, efor testi dediğimiz cihazların hepsi, ameliyathanede kullanılacak radyolojik aletler, seyyar röntgen aletleri, anjiografi cihazlarının alımı yapıldı. Kalp Damar Cerrahisi,radyoloji, ortopedi, plastik cerrahi, üroloji, kulak burun boğaz, yani yaklaşık tüm alanların tamamında hizmet verilecek. Sadece, nükleer tıp, onkoloji gibi çok büyük alan isteyen, çok büyük, çok ağır aletleri olan bir, iki bölüm olmayacak. Sayın rektörümüzün fizik tedavi ile ilgili düşünceleri var. Hemen hemen tüm bölümler burada yer alacak. Arkadaki ek binanın bir katı kadın doğum olacak, üst katı tamamen çocuk hastalıkları olacak. 5 tane öğrenci amfimiz var. Gazı, elektriği, suyu, alarm sistemleri bağlandı. Otomasyonla ilgili bayram sonrası gerekli işlemler başlatılıyor. Otomasyon sisteminde aksaklık ve eksiklik varsa tespit etmek için 15-20 gün boş çalıştıracağız. Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne bağlı olarak Acil Ana Bilim Dalı, Tıbbi Ekoloji Hidroklimantoloji Ana Bilim Dalı, Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı, Çocuk Ruh Sağlığı Ana


Bilim Dalı, Tıp Eğitimi Ana Bilim Dalı gibi birçok tıp fakültesinde bulunmayan ana bilim dalları YÖK tarafından onaylanmıştır. Bu bölümlerde, ana bilim dallarında asistan ve bilim adamı yetiştireceğiz, öğretim üyeleri görev yapacak. Tıp fakültesinin herhangi bir parçası şeklinde değil, ayrı ana bilim dalı asistan eğitimi veren ana bilim dalı şeklinde olacak. Bu, pek çok tıp fakültesinde yok. Diğer standart ana bilim dallarının hepsi zaten var" dedi.
BAÜ Rektörü Prof. Dr. Şerif Saylan DA, her şeyin adım adım gittiğini, hızlı gidildiğinde bazı aksamalar olabildiğini, hastanenin bahardan önce ameliyathaneleriyle birlikte tam donanımlı halde faaliyete başlamış olacağını bildirdi. Daha önce yapılan açıklamalarda, hastane inşaatının Eylül ayında tamamlanıp hizmete girebileceği, yıl sonuna kadar polikliniklerin açılacağı açıklanmıştı. 2 yıl önce Bakanlar Kurulu Kararı'nın aldığı karar ile kurulan BAÜ Tıp Fakültesi, üniversitenin Çağış Yerleşkesindeki kampusunda tahsis edilen eski Mediko-Sosyal Tesislerinin geçici olarak fakülte hastanesi yapılmasıyla işlerlik kazandı. Bugüne kadar neden öğrenci alımı yapılmadığıyla ilgili açıklama yapan BAÜ Rektörü Prof. Dr. Şerif Saylan, kayıt yapacakları öğrencilerin doğrudan BAÜ Tıp Fakültesi'nde eğitim ve öğrenime başlamalarını istedikleri için müracaat almadıklarını, 2009 yılında ilk öğrenci alımını yapacaklarını belirtti. Hastane inşaatının 7 milyon YTL.'ye mal olduğu, alınan cihazlarla birlikte maliyet rakamlarının çok daha yüksek olacağı kaydedildi. Elektrik tesisatını tamamen döşenen hastane binasına 1600 KW. gücünde iki büyük trafo ile yine çokg üçlü bir jeneratör bağlandı.
Vali Hatipoğlu'nun Tıp Fakültesi Hastanesi'ndeki incelemelerine, Belediye Başkanı Sabri Uğur, Rektör Şerif Saylan, fakülte dekanı Selim Erentürk, İGM Başkanı Mehmet Akif Okur, Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi Murat Sabri Yılmaz, işadamı Faruk Kula, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mesut Aşanel, yüklenici firma Kırcal İnşaat'ın sahipleri Nurettin Kırcal ve Mehmet Kırcal, Bayındırlık ve İskan İl Müdürü Hülya Teke de katıldı

BALIKESİR Türkmedya.com TEMSİLCİSİ Olmak için Lütfen Tıklayın »


HABERİ ARKADAŞINA GÖNDER
Haberi Yazdır
Arkadaşının Mail Adresi YORUMLAR
Yorum Ekle Tüm YorumlarDİĞER SAĞLIK HABERLERİ
Efes-Millipark Arasına Bisiklet Yolu
BAYANLAR YÜZME HAVUZU HİZMETE AÇILDI
BAYANLAR YÜZME HAVUZU HİZMETE AÇILDI
Ramazan Bayramı Kutlu Olsun
Keti Yaylası Susuzluk Problemi
Ne Mutlu Türküm Diyene
Türkiye'de üretilecek
Cinnet getiren asker dehşet saçtı
MEVLÜT KANDİLİ